Keiteleen Hamulassa kasvinviljelytilaa pitävä yrittäjä Marko Metso hankki siirrettävän pyörösahan 2017. Uusi toimiala maatalouden sivuelinkeinona mahdollisti yrittäjän ympärivuotisen työskentelyn omassa yrityksessä ja alueelle kaivatun lähipalvelun.
–Sahauspalvelujen kysyntä yllätti ja tarve on ollut moninkertainen siihen, mitä alkujaan arveltiin, sanoo sirkkelin äärestä tavoitettu Marko Metso. Kysynnällä on ollut työllistävä vaikutus.
–Sahaushommiin on ollut palkattuna yksi mies vakituisena jo useita vuosia ja tilapäisesti kiireaikoina työllistetään kaksi muuta työntekijää.
Metson mukaan Leader-yritystuki oli tärkeä.
– Aloittelevalle yritykselle tuki mahdollisti uuden, kaikilla lisälaitteilla ja työtä helpottavilla varusteilla olevan sahan investoinnin, jolla pystyy tekemään laadukasta ja mittatarkkaa sahatavaraa asiakkaan haluamilla mitoilla. Ilman tukea jostain olisi joutunut tinkimään.

Keiteleeltä noin sadan kilometrin säteellä, yli maakuntarajojen liikkuvan Metson palvelu on ekologista, kun sahattavaa puuta ei kuljetella edestakaisin pitkiä matkoja. Yritysasiakkaita on kauempaakin.
Metso sahaa kaikkea puuta ja on erikoistunut lehtikuuseen, joka vaatii oman osaamisensa. Sitä on kuluvana vuonna sahauksessa yli tuhat mottia.
–Lehtikuusi on suosittu ja ekologinen vaihtoehto kestopuulle. Yksityisasiakkaille sitä sahataan paljon mm. terasseihin ja laitureihin. Eräälle yrittäjälle sitä menee myös sahatavarana jatkojalostukseen.
Sahuriyrittäjän tulevaisuudennäkymät näyttävät edelleen kiireisiltä. Korjaus- ja uudisrakentamiseen käytetään yhä enemmän omasta metsästä saatavaa puuta.