ENG

  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
  • Hyppää päävalikkoon
Ylä-Savon Veturi

Ylä-Savon Veturi

  • Yrityksille ja maatiloille
  • Yhteisöille
  • Yhteystiedot
  • Yrityksille ja maatiloille
    • Tuen haku
    • Valintaperusteet
    • Hakemuksen sisältö ja liitteet
    • Maksatuksen haku
  • Yhteisöille
    • Hakuohjeet ja tukimuodot
    • Valintaperusteet ja strategia
    • Hakemuksen valmistelu
    • Hankkeen toteuttaminen
    • Maksatuksen haku
    • Viestintäohjeet
  • Nuorille
  • Hakuajat
  • Rahoitusesimerkkejä
  • Lue hankkeista
  • Mitä on Leader?
  • Kalaleader
  • Yhteystiedot
    • Laskutustiedot
    • Yhteydenottolomake
  • Uutiset
  • Tietoa meistä
    • Arvot ja visio
    • Säännöt
    • Hallitus
      • Hallituksen jäsenet
    • Sääntömääräiset kokoukset
    • Liity jäseneksi
    • Tilaa uutiskirje
    • Yhteistyökumppanimme
Etusivu > Uutiset > Henri Huttunen on uusi puheenjohtaja

Henri Huttunen on uusi puheenjohtaja

14.2.2022 | Uutiset

Harri-Pekka Luomi ojentaa puheenjohtajan nuijan seuraavaksi pestiin tarttuvalle Henri Huttuselle. Toiminnanjohtaja Minna Partanen (vas.) ja hankeneuvoja Eveliina Markkanen seuraavat vieressä.

Kehittämisyhdistys Ylä-Savon Veturi ry:n uusi puheenjohtaja vuoden 2022 alusta on Henri Huttunen Kiuruvedeltä. Huttunen työskentelee lasten- ja nuortenkoti Himaharju Oy:ssä talouspäällikkönä. Puheenjohtajan tehtävään hän tarttuu innolla, sekä kiitollisin ja nöyrin mielin.

-Puheenjohtajan tehtävien sisäistämisessä on varmasti eniten opettelua, vaikka Ylä-Savon Veturin hallitustyöskentely onkin tuttua jo kahden vuoden ajalta, Huttunen kertoo.

Ylä-Savon Veturin ohjaksissa Huttusen katse on tiiviisti kohti tulevaisuutta. Vuonna 2023 alkavan, uuden rahoituskauden paikallista kehittämisstrategiaa valmistellaan sidosryhmien kanssa. Tässä yli kymmenen vuoden kokemus kuntien, seutuyhtymien ja yksityisen sektorin kehittämishankkeista on hyödyksi.

– Alueelta saatavat hiljaiset signaalit ja tulevaisuuden trendit ovat strategiatyön pohjana. Veturin rahoitusta suunnataan myös uudella rahoituskaudella tarpeiden ja paikallisen strategian mukaisesti, Huttunen toteaa.

Seudullinen kehittäminen jatkuu

Puheenjohtajana Huttunen tähtää siihen, että Ylä-Savon Veturin toiminta jatkuu yhtä menestyksekkäästi kuin tähänkin asti.

-Ylä-Savon Veturin rooli on jatkossakin olla Leader-rahoituksen ja –toiminnan kautta tärkeä seudullinen kehittäjä.

Ylä-Savon Veturin rahoitusta myönnetään siirtymäkaudella 2021–2022 yritystukiin sekä elinkeinollisiin ja nuoria koskeviin hankkeisiin. Vuonna 2022 rahoitusta on jaettavissa reilu puoli miljoonaa euroa.

FacebookTwitterWhatsApp

Ensisijainen sivupalkki

Footer

Ylä-Savon Veturi -logo

KEHITTÄMISYHDISTYS
YLÄ-SAVON VETURI RY
Antinkatu 10
74120 IISALMI
info@ylasavonveturi.fi

Sovithan tapaamisen etukäteen.

Y-tunnus 1599214-5
Laskutustiedot

Minna Partanen, toiminnanjohtaja
Yritystuet, sidosryhmätyö
040 760 7173
minna.partanen@ylasavonveturi.fi

Sanna Rönkkö, hankeneuvoja
Hanketuet
040 567 2760
sanna.ronkko@ylasavonveturi.fi

Iida Kainulainen, nuorisoaktivaattori
YheS! – Yhdessä Ylä-Savossa-hanke
040 190 5653
iida.kainulainen@ylasavonveturi.fi

Facebook
Instagram

Tietosuojaseloste
Saavutettavuusseloste

Ylpeästi yläsavolainen -logo


Toteutus ja ylläpito MMD Networks | Layout Mainostoimisto Polku

OTA YHTEYTTÄ
▲